Työkalut ja tarvikkeet

Olemme kasvattaneet ja tulemme myös jatkossa kasvattamaan työkalujen ja tarvikkeiden valikoimaamme. Olemme koonneet alle esittelyn niistä työkaluista, joita varastoimme tällä hetkellä Nauvossa. Joistakin tuotteista löytyy myös ladattava esite. Kerromme mielellämme lisää – ota yhteyttä!

Yhteydenottoon

Valikoima

Näkyvän valon laser

  • 7268483, näkyvyys 5 km

  • 7263179, näkyvyys 10 km

  • 7263180, näkyvyys 13–14 km

  • 7263181, näkyvyys 17–18 km

  • sisältää patterit, universaalit 2,5 mm:n ja 1,25 mm:n adapterit, keraamisen varaholkin, puhdistuspuikkoja ja säilytyskotelon

Kuorintapihdit

  • 7263119

  • kolme eri kokoa sisältävä pihti kuidun kuorimiseen

  • ensimmäinen aukko suojakuoren poistoa varten (2–3 mm), toinen toisiopäällysteen (900 mikrometriä) poistoon ja viimeinen kuidun ensiöpäällysteen poistoon (250 mikrometriä), jäljelle jää 125 mikrometriä paksu kuitu

  • ei tarkoitettu sähkötyökaluksi, ei suojattu sähköiskuja vastaan

Kevlar-sakset

  • 7263117

  • sakset Kevlarin katkaisuun valokuitukaapeleissa

Katkaisulaite

  • 7263118

  • laite kuidun tarkkaan katkaisuun hitsausta varten

  • katkaisuterä säädettävissä 16 eri asentoon ja korkeus säädettävissä, kun terää käytetty koko 360 astetta

  • terän käyttöikä kolme kierrosta, mikä tarkoittaa yhteensä 48 000 katkaisua ilman terän vaihtoa, mikäli siitä pidetään huolta

  • katkaisujätteet suoraan keräysastiaan

Ideal-kuorija 45-162

  • 7263177

  • työkalu kuidun käsittelyyn ja kuorintaan

  • säädettävissä 1/8 tuumaan asti (3,175 mm)

  • käytettävissä myös koaksiaalikaapelien, parikaapelien ja muiden joustavan rakenteen omaavien kaapeleiden kuorintaan

  • kuorijassa kolme terää, molemmilla puolilla säädettävät terät ja leikkurin päässä terä pitkittäisleikkausta varten

Ideal-kuorija 45-163

  • 7263120

  • työkalu kuidun käsittelyyn ja kuorintaan

  • säädettävissä 1/8"–7/32" (3,175–5,556 mm)

  • käytettävissä myös CATV- ja CB-antennikaapelien kuorintaan, parikaapelien ja muiden joustavan rakenteen omaavien kaapeleiden kuorintaan

  • kuorijassa kolme suoraa ja yksi pyöreä terä

Focus-liittimien asennus- ja irrotustyökalu

  • 7262596

  • työkalu SC-, LC- ja MTRJ-liittimien asennukseen ja irrotukseen

  • sisällä valaisin, joka helpottaa hämärässä työskentelyä

Ferrulamate-puhdistustyökalu 1,25 mm:n ferrulelle

  • 7262597

  • puhdistustyökalu LC- ja MU-liittimille

  • puhdistus adapterin läpi

  • myös suoraan liittimen puhdistukseen

  • helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu

  • käytettävissä yli kahdeksaansataan liitinpäähän

  • puhdistusnauha ei vaihdettavissa

Ferrulemate-puhdistustyökalu 2,5 mm:n ferrulelle

  • 7262598

  • puhdistustyökalu SC-, FC- ja ST-liittimille

  • puhdistus adapterin läpi

  • puhdistaa myös suoraan liittimen

  • helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu

  • sopii yli kahdeksaansataan liitinpäähän

  • puhdistusnauha ei vaihdettavissa

Handimate liittimien puhdistukseen

  • 7262599

  • liittimien puhdistustyökalu, FC-, SC-, ST-, LC-, MU-, LC-duplex ja MU-duplex-liittimille

  • käytettävissä myös APC-hiotuille liittimille

  • helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu

  • yli viisisataa pyyhkäisykertaa

  • puhdistusnauha ei vaihdettavissa

Puhdistuspuikot 1,25 mm ja 2,5 mm

  • 1,25 mm sähkönumero 7263122

  • 2,5 mm sähkönumero 7263123

  • paketissa 5 kpl

  • sopii adapterien puhdistamiseen ja adapterin läpi liittimien puhdistamiseen

PON-tehomittari

  • 7263121

  • tehomittari PON-verkon mittauksiin

  • pystyy samanaikaisesti testaamaan ja arvioimaan ääni-, data- ja videosignaalia

  • ehdoton työkalu xPON-projektien rakentamiseen ja ylläpitoon

Etumittakuidut

  • 7268484 (500 m)

  • 7268485 (1000 m)

  • esiin otettavat kuidut suojattuna 3 mm armeerauksen sisällä, esiin otettavan liitinpään määrä säädettävissä

  • kiinnitettävissä vaikka kaapin seinään kotelossa olevan magneetin avulla

  • liitinvaihtoehdot: SC/UPC, SC/APC, LC/UPC, LC/APC, MU/UPC, ST/UPC, FC/UPC ja FC/APC, mitkä tahansa yhdistelmät mahdollisia

  • kuituvaihtoehdot: SM 9/125 G.652 (perinteinen ja yleisin yksimuotokuidun päätyyppi televerkoissa), SM 9/125 G.657 A2 (taivutussietoinen yksimuotokuitu), SM NZD G.655 (alhaisen dispersion yksimuotokuitu), MM 62,5/125 OM1, MM 50/125 OM2, MM 50/125 OM3, MM 50/125 OM4

Kuitujatkossuoja

  • suojaa kuitujen hitsauskohtaa

  • 7264109 (61 mm pitkä)

  • 7264887 (40 mm pitkä)

  • sisällä metalliputki vahvikkeena

  • kutistuu lämmitettäessä

Kuitujatkospidike

  • 7268332 12 kuidulle

  • 7263233 24 kuidulle

  • kuminen jatkospidike, jossa teippi pohjassa

  • jokaiseen kuuteen väliin kaksi tai neljä jatkossuojaa

  • sopii 40–61 mm pitkille jatkossuojille

Jatkoslevy 48-k

  • 7264145

  • yleinen jatkoslevy 48 kuidun jatkamiseen

  • mukana kuitujatkossuojien pidikkeet 48:lle hitsaukselle ja nippusiteet kaapelin kiinnittämistä varten

Jatkoslevy 96-k

  • 7269282

  • yleinen jatkoslevy 96 kuidun jatkamiseen

  • mukana kuitujatkossuojien pidikkeet 96:lle hitsaukselle ja nippusiteet kaapelin kiinnittämistä varten

Easysplicer-hitsauskone

  • sähkönumero 7269205

  • hitsauksesta tehty helppoa ja edullista EasySplicer MK2:n avulla

  • käytettävissä sekä yksimuoto- että monimuotokuiduille

  • hitsauksen vaimennusarvio

  • vetotesti tehdyille hitsauksille

  • sisään rakennettu uuni

  • helppo käyttää ja kuljettaa mukana

  • täydellinen FTTH-asentajalle

Tarranauhakiinnike 200x15mm 20kpl

  • Sähkönumero 7269019

  • Pehmeä tarranauhakiinnike kaapeleiden ja kuitujen hallintaan. Helppo avata ja sulkea uudestaan. Ei aiheuta turhaa puristusta, eikä näin häiritse signaalia. Tarranauhan pituus on 200mm ja leveys 15mm.

  • Paketti sisältää yhteensä 20 kpl tarranauhakiinnikkeitä: vihreä 4kpl, keltainen 4kpl, punainen 4kpl, musta 4kpl ja sininen 4kpl

Haarakiila

  • Sähkönumero 7269028

  • Haarakiila kutisteiden haaroittamiseen

Monihaarakutiste 1x5

  • Sähkönumero 7269029

  • Monihaarakutiste NAF-jatkoskoteloiden ovaaleihin kaapeliläpivienteihin. Kutiste soveltuu kaapeleille, joiden ulkohalkaisija on 8 - 14.8 mm, joten tätä voi käyttää liityntäverkoissa sekä talokaapeleille että jako- ja syöttökaapeleille, kun huomioidaan em. kaapeleiden ulkohalkaisijat.

Moduulit ja konesalituotteet
Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu

*Pakolliset kentät

Minulle saa jatkossa lähettää tarjouksia ja informaatiota.

Sähköpostitse
Tekstiviestitse