Häntä- ja kytkentäkuidut

Naficon Liitin Oy:n valikoimiin kuuluvat häntä- ja kytkentäkuidut. Valmistamme sekä yksi- että monimuotohäntäkuituja. Myös kytkentäkaapeleiden tuotekategoriassa valmistamme yksi- ja monimuototuotteita.

Ota yhteyttä!
  • Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy
  • Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy
  • Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy

Häntäkuidut

Valmistamme sekä yksi- että monimuotohäntäkuituja. Meiltä löytyvät kaikki yleisimmät liittimet:

  • SC, UPC ja APC

  • LC, UPC ja APC

  • FC, UPC ja APC

  • ST UPC

  • MU, UPC ja APC.

 

Monimuototuotteemme kattavat kaikki eli OM1 (GK) -, OM3- ja OM4-kuitutyypit. OM1-tuotteissa liittimen väri on beige, OM3-tuotteissa aqua ja OM4-tuotteissa magenta. Varastotuotteissa häntien pituus on 1,5 m, mutta valmistamme tarpeen mukaan myös muita pituuksia. Häntäkuidut on pakattu yksittäin omiin pusseihinsa.

Saat meiltä yksittäisten häntien lisäksi kuuden ja 12 värin yksimuotohäntien sarjoja. Varastotuotteiden pituudet ovat 1,5 m ja 3,5 m. Varastoimme 3,5-metrisiä kuuden värin sarjoja myös valmiiksi asennusputkessa. Samoin kuin monimuodot pakkaamme sekä yksittäiset että värisarjat omiin pusseihinsa. Yksimuototuotteissa liittimien väri on standardien mukainen, UPC-tuotteissa sininen ja APC-tuotteissa vihreä. Liitos- ja takaisinheijastusvaimennus mitataan kaikista yksimuotohäntäkuiduista.

Tutustu myös adaptereihin

Kytkentäkuidut

Häntäkuitujen tavoin valmistamme myös kytkentäkaapeleissa sekä monimuoto- että yksimuototuotteita. Tarkistamme kaikki MM- ja SM-tuotteet videomikroskoopilla. Lisäksi mittaamme SM-tuotteista liitos- ja takaisinheijastusvaimennuksen. Liittimien värikoodaus on sama kuin häntäkuiduissa.

 

Kytkentäkaapelien molemmissa päissä on tuotteen sarjanumero, joka auttaa löytämään vastaavat päät silloin, kun kytkentöjä on runsaasti.

 

Kytkentäkaapelityypit ovat simplex, duplex ja ovaaliduplex. Simplexissä on yksi kuitu, duplexissa kaksi kuitua. Ovaaliduplexissa on normaalin duplexin ympärillä ylimääräinen yhtenäinen ovaalivaippa. Kytkentäkaapelien halkaisija on 2 mm. Tarvittaessa voimme toimittaa kytkentäkaapeleita myös 3 mm:n halkaisijalla. Uutuutena valikoimastamme löytyy sisä- ja ulkokäyttöön soveltuva SM-simplex-kytkentäkaapeli F3RMSU. Se on väriltään valkoinen ja siinä on 3 mm:n halkaisija. Siitä on alempana sivulla lisätietoja.

 

Alla on esiteltyinä eri tyyppien merkintätavat.

Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy

Simplex:

  • FMS 1SMT

  • FMS 1GKT (= OM1)

  • FMS 1OM3T

  • FMS 1OM4T.

Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy

Duplex:

  • FMS 2SMT

  • FMS 2GKT (= OM1)

  • FMS 2OM3T

  • FMS 2OM4T.

Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy

Ovaaliduplex:

  • FMMS 2SMT

  • FMMS 2GKT (= OM1)

  • FMMS 2OM3T

  • FMMS 2OM4T.

Kaikki kytkentäkaapelit on varustettu säädettävällä taivutussuojalla. Taivutussuojan voi kääntää useampaan kertaan haluttuun asentoon portaattomasti. Tämä ominaisuus lisää kytkentäkaapelien kestävyyttä ja vähentää riskiä siitä, että kuidut jäävät ahtaassa kaapissa oven väliin. Myös asentaminen on paljon selkeämpää ja siistimpää.

  • Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy
  • Häntä- ja kytkentäkuidut, Naficon Liitin Oy

Duplex-kytkentäkaapeleihin on saatavissa myös duplex-liitin. Tässä liittimet ovat kiinni toisissaan pienellä nipsulla.

 

Varastostamme on lähes 15 000 kytkentäkaapelia eri liitin- ja kaapelivaihtoehdoilla. Simplex- ja duplex-tuotteiden varastopituudet ovat 1 m, 2 m, 3 m, 5 m, 7,5 m, 10 m ja 15 m. Ovaaliduplex-tuotteissa peruspituudet ovat 5 m, 7,5 m, 10 m, 15 m ja 20 m.

 

Pystymme valmistamaan myös muita pituuksia erittäin nopealla toimitusajalla.

 

Tuotenimikkeet muodostetaan seuraavasti:

  • Liitin/liitin-kaapelityyppi-pituus. Esimerkiksi SC/LCA FMS 2SMT 8m. Duplex-kytkentäkaapeli, jonka toisessa päässä on SC-UPC- ja toisessa LC-APC-liittimet. Pituus on 8 m.

  • Kaikilla varastotuotteilla on sähkönumerot. Löydät tiedot helposti tuoteluettelostamme.

PDF-tuoteluetteloon

LC uniboot -kytkentäkuidut

Valmistamme myös LC uniboot -kytkentäkaapeleita, joissa on yhden kaksimillisen vaipan sisällä kaksi kuitua ja toisissaan omalla mekaniikalla kiinni olevat liittimet. Uniboot-kytkentäkaapelien käyttö puolittaa kaapelien viemän tilan. Lue lisää täältä.

 

Uniboot-kytkentäkaapeleita on saatavana myös SC-liittimillä. Alla olevassa kuvassa on uniboot-kytkentäkaapeli SC/APC-liittimillä.​

Pyydä lisätietoja

F3RMSU, kytkentäkaapeli sisä- ja ulkokäyttöön

Kytkentäkaapeli on väriltään valkoinen. Sen ulkohalkaisija on 3 mm. Sisällä oleva kevlar ja kolme ohutta FRP-tankoa tuovat kaapelille vahvuutta. Kuitu on G657A1-luokan mukaista yksimuotokuitua. Käyttökohteena voi olla vaikka ulkopäätekotelolta suora kytkentä päätelaitteelle. Tekniset tiedot löytyvät linkin kautta. Kaapelin CPR-luokitus on Cca.

Koko tuotevalikoimamme
Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu

*Pakolliset kentät

Minulle saa jatkossa lähettää tarjouksia ja informaatiota.

Sähköpostitse
Tekstiviestitse

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa ja mainokset kiinnostavia, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja. Hyväksyn evästeiden käytön jatkamalla sivuston käyttöä.