Prefabricerade kablar​

PREFABRICERADE FIBERKABLAR

Med prefabricerad kabel menas flera fiberoptiska kablar som vi förser med kontakter
i ena eller båda ändarna. Vi kan förse kablarna med kontakter av typerna SC, LC, FC och MU med både UPC- och APC-slipning. Kontakttypen kan naturligtvis vara i olika ändar av kabeln. Och det kan finnas olika kontakter i samma ände också.

Användningen av prefabricerade kablar sparar mycket tid vid installation och därmed även kostnader, vilket gör det möjligt att använda resurserna för andra jobb. Installationen av dessa produkter kräver inte heller någon speciell expertis. 

Kablarna kan användas för såväl inom- som utomhusbruk. Också stora markkablar kan förses med kontakter. De vanligaste prefabricerade kablarna används för både inom- och utomhusbruk.

De vanligaste kabeltyperna:

  • HBBX 12-, 24-, 48- ja 96SML (HBBX betyder en kort, svart mikrokabel för inom-/utomhusbruk)
  • FZOMSU-SD/FXMSU/FZMSU 12-, 24-, 48-, 96-, och 192SML (orange kabel)
  • FXMMS 2-, 4-, 6- och 8SMT och motsvarande multimode (blå (SM) eller grön (MM) trunkkabel)
  • Flexkablar 
  • Olika markkablar.

 

 

Kablarnas fiberantal är 2–288. Kablarna kan vara enbart singlemode eller multimode, eller också blandade med såväl singelmode- som multimodefiber. Dessa kablar kallas också för hybridkablar.

Antalet fibrer i blandade kablar visas nedan:

  • 4SML+4OM3L eller 4GKL
  • 8SML+8OM3L eller 8GKL
  • 12SML+12OM3L eller 12GKL
  • 24SML+24OM3L eller 24GKL

Kabellängden är valfri. Skalningslängden av fria fibrer kan också bestämmas från fall till fall. De fria fibrerna och kontakter är förpackade i ett skyddande rör. Detta skyddsrör fungerar också som ett draghuvud under installationen.

Dessa prefabricerade kablar kan också tillverkas med ena änden för 900um fiber och den andra änden för 2 mm fibrer. Denna produkt lämpar sig väl i fall där den ena änden monteras inuti boxen eller panelen och den andra direkt i enhet eller utanför panelen. 

I dessa produkter kan de 2 mm huvudkontakterna graderas mycket precist, vilket garanterar mycket rena installationer.

Mycket ofta används också prefabricerade kablar med andra änden förinstallerad i en box, t.ex. 19”, NAF1000, ODF 3x8 eller 4x6 och LL YJT.

 

Vid användning av sådana produkter inkluderas ofta panel eller box med adapter i beställningen och den fria änden monteras då på plats.

 

Tyvärr finns det inga elnummer för dessa produkter, eftersom dessa produkter tillverkas på beställning.

Leveranstiderna för dessa produkter varierar från 1 dag till ungefär ett par veckor beroende på kabeltyp och kabelmängder.

Nedan följer instruktioner för beställning av dessa kablar:

  • Panel eller box där ena kabeländen monteras.
  • Panel eller box för änden, i förekommande fall
  • Kontakter för båda ändarna med snedstreck emellan. Om det inte finns några kontakter i andra änden markeras det med streck
  • Önskad kabeltyp och om man inte känner till kabeltyp, fiberantal och fibertyp
  • Längd

Nedan följer några exempel:

Pan 19”/ ODF 3x8 SCA/SC FZOMSU-SD 24SML 35m;

  • Den andra änden av kabeln monteras i en 19” panel
  • Den andra änden monteras på plats i en 3x8 ODF, denna ODF-box inkluderas alltså.
  • Kontakterna som monteras i 19” panelen är SC-APC
  • ODF 3x8-kontakterna är SC-UPC
  • Kabeln är en orange 24-fiber singelmode kabel för inom-/utomhusbruk
  • Kabellängden är 35 m

 

NAF1000 SCA/LC (2mm) HBBX 48SML 40m 

  • Den andra änden av kabeln monteras i en NAF1000 panel
  • Ingen panel eller box eftersom det inte nämns
  • NAF1000-kontakterna är SC-APC
  • Kontakterna i fria änden är LC-UPC med 2 mm fiber
  • Kabeln är en svart 48-fiber singelmode kabel för inom-/utomhusbruk
  • Kabellängden är 40 m

 

FIBER+CAT6 PREFABRICERADE KABLAR

Hybridkablar med 4 fibrer och en CAT6 har blivit allt mer populära.

Vi tillverkar även dessa kablar i Nagu. Vi tillhandahåller dessa kablar på samma sätt som fiberoptiska kablar. Kontaktdon, både fiber och CAT6, är färdiginstallerade i båda ändarna eller bara i ena änden. Den andra änden kan också förmonteras i en box.

Produkterna kan också tillverkas med CAT6-kontakten utelämnad från endera eller båda ändar. Längden är valfri. I tabellen nedan listas de produkter för vilka elnummer finns.

 

 

 

 

Tiedustelu koskien

Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu yhteydenotto

*

Nimi

*

Yritys

*

Puhelin

*

Sähköposti

*

Haluan, että minuun otetaan yhteyttä

Puhelimitse
Sähköpostitse

Kiitos yhteydenotostasi, olemme yhteydessä sinuun mahdollisimman pian!

Produkter

Naficon Liitin Oy

Lahdentie 7, 21660 Nauvo

SKICKA

Namn  

*

Tack för ditt meddelande!

Vi återkommer till dig så snart vi kan.

Förfrågan angående​

Offertförfrågan
Kontaktförfrågan
Feedback
Annan kontakt

*

Företag

*

Telefon

*

E-post

*

Jag vill bli

kontaktad​

Via telefon
Email

Övrigt