Patchkablar och fibersvansar​

 

FIBERSVANSAR

Vi tillverkar både singelmode- och multimodefibersvansar. Vi har alla de vanligaste kontakterna:

 

  • SC, UPC och APC

  • LC, UPC och APC

  • FC, UPC och APC

  • ST UPC

  • MU, UPC och APC

För multimode har vi alla fibertyper dvs. OM1 (GK), OM3 och OM4. Färgen för kontakten är beige för OM1-produkter, aqua för OM3 och magenta för OM4. Fibersvansarna som vi lagerför har en längd på 1,5 m, men vi kan också tillverka andra längder på beställning. Fibersvansarna är styckförpackade.

7264076 Fibersvans SC/- 1GKT 1,5 m​

För singelmode tillverkar vi utöver enskilda fibersvansar också 6- och 12-färgserier. Längden på lagerprodukterna är 1,5 m respektive 3,5 m. Vi har också 3,5 m 6-färgserier färdigmonterade i kabelrör. På samma sätt som multimode-kablarna är även de enskilda fibersvansarna och färgserierna styckförpackade. Standardfärger gäller för singelmode-kontakterna, blå för UPC och grön för APC. Skarv- och reflektionsdämpningen mäts för samtliga singelmode-fibersvansar. ​​

7262998 LC/- 1OM3T 1.5m​​

 7264582 SCA/- 12SMT 1.5m​

 

PATCHKABLAR

Precis som fibersvansar tillverkar vi också patchkablar i både multimode- och singelmode-utförande.  Alla MM- och SM-produkter undersöks med videomikroskop. Därutöver mäter vi skarv- och reflektionsdämpningen för SM-produkterna. Kontaktdonens färgkodning är naturligtvis densamma som i fibersvansarna.

Det finns ett produktserienummer i varje ände av patchkablarna. Detta gör det lättare att hitta rätt ände när man arbetar med många anslutningar.

Vi har patchkablar av typerna simplex, duplex och oval duplex.  Simplex har en fiber, duplex har två. I oval duplexkabel finns en sammanhängande oval mantel kring den vanliga duplexkabeln. Patchkablarna har en diameter på 2 mm. Vid behov kan vi också leverera patchkablar med en diameter på 3 mm.

Markeringarna för de olika typerna anges nedan:

Simplex

  • FMS 1SMT
  • FMS 1GKT, (=OM1)
  • FMS 1OM3T
  • FMS 1OM4T

7264852 SCA/LCA FMS 1SMT 1m​

Duplex

  • FMS 2SMT
  • FMS 2GKT, (=OM1)
  • FMS 2OM3T
  • FMS 2OM4T

 

7262015 SC/LC FMS 2SMT 2m​

Oval duplex

  • FMMS 2SMT
  • FMMS 2GKT, (=OM1)
  • FMMS 2OM3T
  • FMMS 2OM4T

 

7262022 SC/SC FMMS 2SMT 5m​

Alla patchkablar som vi tillverkar är utrustade med justerbart böjskydd. Böjdskyddet kan vridas steglöst flera gånger till önskad position. Denna egenskap gör patchkablarna tåligare och minskar risken för klämskador på kablar i trånga skåp. Det justerbara skyddet gör också installationen betydligt mycket tydligare och enklare. ​​

”Rak” patchkabel​

Böjd patchkabel​

DUPLEX patchkablar kan levereras med duplexkontakt. Här är kontakterna fästa vid varandra med en liten nypa.

På lager har vi nästan 15 000 patchkablar i olika kontakt- och kabelutföranden. Vi lagerför kabellängder (simplex och duplex) på 1m, 2m, 3m, 5m, 7,5m, 10m och 15m. För ovala duplexkablar är standardlängderna 5m, 7,5m, 10m, 15m och 20m.

Eftersom vi tillverkar allt själva i Finland kan vi givetvis också leverera alla andra längder på mycket kort tid. Valfri längd.

Artikelnamnen bildas enligt följande:

kontakt/kontakt-kabeltyp-längd. Exempelvis SC/LCA FMS 2SMT 8m. Duplex-patchkabel med SC-UPC-kontakt i ena änden och LC-APC i den andra. Längd 8m.

Samtliga lagerförda produkter har elnummer. Elnumren hittar man enklast genom att ladda ner vår produktkatalog.

 

LC UNIBOOT PATCHKABLAR

Vi tillverkar också LC uniboot patchkablar. I dessa finns två fibrer inuti en 2 mm mantel, och kontakterna är sammankopplade med en separat anordning. Användning av Uniboot-patchkablar halverar det utrymme som tas upp av kablarna. Läs mer här.

Uniboot-patchkablar finns också med SC-kontakter. Bilden nedan visar en uniboot-patchkabel med SC/APC-kontakter.​

Tiedustelu koskien

Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu yhteydenotto

*

Nimi

*

Yritys

*

Puhelin

*

Sähköposti

*

Haluan, että minuun otetaan yhteyttä

Puhelimitse
Sähköpostitse

Kiitos yhteydenotostasi, olemme yhteydessä sinuun mahdollisimman pian!

Produkter

Naficon Liitin Oy

Lahdentie 7, 21660 Nauvo

SKICKA

Namn  

*

Tack för ditt meddelande!

Vi återkommer till dig så snart vi kan.

Förfrågan angående​

Offertförfrågan
Kontaktförfrågan
Feedback
Annan kontakt

*

Företag

*

Telefon

*

E-post

*

Jag vill bli

kontaktad​

Via telefon
Email

Övrigt