Työkalut ja tarvikkeet

Olemme kasvattaneet ja tulemme myös jatkossa kasvattamaan valikoimaamme työkalujen jat tarvikkeiden suhteen. Alla pieni esittely niistä työkaluista, joita varastoimme Nauvossa. Joidenkin tuotteiden osalta löytyy myös ladattava esite.

Lisätietoa kaikista tuotteista saat ottamalla meihin yhteyttä.

Näkyvän valon laser

  • 7268483, näkyvyys 5km
  • 7263179, näkyvyys 10km
  • 7263180, näkyvyys 13-14km
  • 7263181, näkyvyys 17-18km
  • Sisältää patterit, universaalit 2,5mm ja 1,25mm adapterit ja keraamisen varaholkin, puhdistuspuikkoja ja säilytyskotelon.

 

Kuorintapihdit

 

 

  • 7263119
  • Kolme eri kokoa sisältävä pihti kuidun kuorimiseen.
  • Ensimmäinen aukko on suojakuoren poistoa varten (2-3mm), toinen toisiopäällysteen (900 mikrometriä) poistoon ja viimeinen kuidun ensiöpäällysteen poistoon (250 mikrometriä). Jäljelle jää 125 mikrometriä paksu kuitu.
  • Pihdit eivät ole tarkoitettu sähkötyökaluksi, sillä ne eivät ole suojattu sähköiskuja vastaan.

 

 

Kevlar sakset

  • 7263117
  • Sakset Kevlarin katkaisuun valokuitukaapeleissa

 

Katkaisulaite

 

  •  7263118
  • Laite kuidun tarkkaan katkaisuun hitsausta varten.
  • Katkaisu terää voi säätää 16 eri asentoon ja korkeutta säätää, kun terää on käytetty koko 360 astetta. Terän käyttöikä on 3 kierrosta, joka tekee yhteensä 48 000 katkaisua ilman terän vaihtoa, mikäli siitä pidetään huolta.
  • Katkaisujätteet menevät suoraan keräysastiaan.

 

Ideal kuorija 45-162

  •  7263177
  • Työkalu kuidun käsittelyyn ja kuorintaan. Säädettävissä 1/8 tuumaan asti (3,175 mm).
  • Valokaapeleiden lisäksi voidaan käyttää koaksiaalikaapelien, parikaapelien ja muiden joustavan rakenteen omaavien kaapeleiden kuorintaan.
  • Kuorijassa on kolme terää. Molemmilla puolilla on säädettävät terät ja leikkurin päässä on terä pitkittäisleikkausta varten.
  •  
 
 

Ideal kuorija 45-163

  •  7263120
  • Työkalu kuidun käsittelyyn ja kuorintaan.
  • Säädettävissä 1/8" - 7/32" (3,175 - 5,556 mm).
  • Valokaapeleiden lisäksi voidaan käyttää CATV- ja CB antennikaapelien kuorintaan, parikaapelien ja muiden joustavan rakenteen omaavien kaapeleiden kuorintaan.
  • Kuorijassa on kolme suoraa ja yksi pyöreä terä

 

Focus liittimien asennus- ja irroitustyökalu

  •  7262596
  • Työkalu SC-, LC- ja MTRJ-liittimien asennukseen ja irroitukseen. Sisällä valaisin, joka helpottaa hämärässä työskentelyä.

 

Ferrulamate puhdistustyökalu 1.25mm ferrulelle

  • 7262597
  • Puhdistustyökalu LC- ja MU-liittimille.
  • Puhdistus adapterin läpi.
  • Voi puhdistaa myös suoraan liittimen.
  • Helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu.
  • Voi käyttää yli 800:aan liitinpäähän. Puhdistusnauhaa ei vaihdettavissa.
  • LATAA ESITE TÄSTÄ! 

 

Ferrulemate puhdistustyökalu 2.5mm ferrulelle

  • 7262598
  • Puhdistustyökalu SC-, FC- ja ST-liittimille.
  • Puhdistus adapterin läpi.
  • Voi puhdistaa myös suoraan liittimen.
  • Helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu.
  • Voi käyttää yli 800:aan liitinpäähän. Puhdistusnauhaa ei vaihdettavissa.
  • LATAA ESITE TÄSTÄ! 

 

Handimate liittimien puhdistukseen

  •  7262599
  • Liittimien puhdistustyökalu. FC-, SC-, ST-, LC-, MU-, LC-duplex ja MU-duplex-liittimille.
  • Voi käyttää myös APC-hiotuille liittimille.
  • Helppo käyttää ja kämmeneen sopiva muotoilu.
  • Voi käyttää yli 500:aan pyyhkäisyyn. Puhdistusnauhaa ei vaihdettavissa.
  • LATAA ESITE TÄSTÄ! 

 

Puhdistuspuikot 1.25mm ja 2.5mm

 

  •  1.25mm sähkönumero 72 631 22
  • 2.5mm sähkönumero 7263123
  • Paketissa 5kpl. Voi käyttää adapterien puhdistamiseen ja adapterin läpi liittimien puhdistamiseen.

 

PON tehomittari

 

  •  7263121
  • Tehomittari PON-verkon mittauksiin.
  • PON tehomittari pystyy samanaikasesti testaamaan ja arvioimaan ääni-, data- ja videosignaalia.
  • Ehdoton työkalu xPON projektien rakentamiseen ja ylläpitoon.
  • LATAA ESITE TÄSTÄ!

 

Etumittakuidut

 

  • 72 684 84 (500m)
  • 72 684 85 (1000m)
  • Esiin otettavat kuidut suojattuna 3mm armeerauksen sisällä. Se kuinka paljon haluaa ottaa liitinpäitä esiin, on helposti säädettävissä. Kotelossa olevan magneetin avulla se on helppo kiinnittää, vaikka kaapin seinään. Liitin vaihtoehdot: SC/UPC, SC/APC, LC/UPC, LC/APC, MU/UPC, ST/UPC, FC/UPC ja FC/APC. Mitkä tahansa yhdistelmät ovat mahdollisia.Kuituvaihtoehdot:- SM 9/125 G.652, perinteinen ja yleisin yksimuotokuidun päätyyppi televerkoissa- SM 9/125 G.657 A2, taivutussietoinen yksimuotokuitu- SM NZD G.655, alhaisen dispersion yksimuotokuitu- MM 62,5/125 OM1- MM 50/125 OM2- MM 50/125 OM3- MM 50/125 OM4
  • LATAA ESITE TÄSTÄ!

 

Kuitujatkossuoja

  • Suojaa kuitujen hitsauskohtaa
  • 7264109 61mm pitkä
  • 7264887 40mm pitkä
  • Sisällä metalliputki vahvikkeena
  • Kutistuu lämmitettäessä
 
 
 
 

Easysplicer hitsauskone

 

  •  Sähkönumero 7269205
  • Hitsauksesta tehty helppoa ja edullista EasySplicer MK2:n avulla
  • Sekä yksimuoto- että monimuotokuiduille
  • Hitsauksen vaimennus arvio
  • Vetotesti tehdyille hitsauksille
  • Sisään rakennettu uuni
  • Helppo käyttää ja kuljettaa mukana
  • Täydellinen FTTH asentajalle
  • LATAA ESITE TÄSTÄ! 

 

tuotteet

Tiedustelu koskien

Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu yhteydenotto

*

Nimi

*

Yritys

*

Puhelin

*

Sähköposti

*

Haluan, että minuun otetaan yhteyttä

Puhelimitse
Sähköpostitse

Kiitos yhteydenotostasi, olemme yhteydessä sinuun mahdollisimman pian!

Naficon Liitin Oy

Lahdentie 7, 21660 Nauvo

LÄHETÄ

Nimi 

*

Kiitos yhteydenotostasi!

Olemme yhteydessä sinuun mahdollisimman pian.

Tiedustelu koskien

Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu yhteydenotto

*

Yritys

*

Puhelin

*

Sähköposti

*

Haluan että minuun otetaan yhteyttä

Puhelimitse
Sähköpostitse

Lisätietoja

LÄHETÄ

Lisätietoja

Thank You!

The form has been successfully sent.

Tiedustelu koskien *

Tarjouspyyntö
Yhteydenottopyyntö
Palaute
Muu yhteydenotto

Nimi *

Yritys *

Puhelin *

Sähköposti *